Pozitív - tudatos - kognitív átírás

2024.06.04


A tudatalattink olyan, mint egy belső számítógép, amely folyamatosan feldolgozza a környezetünkből érkező információkat, illetve azokat az információkat, amelyeket mi adunk meg számára.

A tudatalatti része az agyunknak, olyan rész, amelyet nevezhetünk egy csodagépnek. Ugyanakkor nem érti a viccet, az iróniát, sem azt, ha azt mondjuk, hogy "amit mondtam, nem is gondoltam komolyan".

Ez a része az agyunknak sosem pihen, gondoskodik arról, hogy még akkor is, amikor alszunk, rendesen kapjunk levegőt, verjen a szívünk, és egyben bizonyos kérdéseinkre találjon megoldásokat. Biztosan veled is megesett már, hogy mielőtt lefeküdtél, nem volt meg egy válaszod egy nehéz kérdésre, vagy tanultál sokáig egy vizsgára, mégsem tudtad megjegyezni a tanultakat. Viszont mire felébredtél, már voltak válaszaid, vagy épp mindenre emlékeztél, amit előző nap próbáltál megtanulni. A gondolataink, hiedelmeink és érzéseink hatással vannak a mindennapi életünkre, mivel a tudatalattink azon dolgozik, hogy a bemenő információkat (input), amelyeket odaadunk neki, kimenő cselekedetekké (output) alakítsa. Ha ezek a dolgok negatívak, ezt fogja visszatükrözni a környezetünk, amennyiben ezek pozitívak, akkor ennek a gyümölcsét fogjuk learatni.

De vajon hogyan működik ez a folyamat, és miért olyan fontos, hogy tudatosan alakítsuk gondolatainkat?

A világ olyan, mint egy tükör, amely visszatükrözi a gondolatainkat és hiedelmeinket. Amikor pozitív gondolatokat mondunk ki őszinte meggyőződéssel, ezek kódolódnak a tudatalattinkba. Utána pedig, ez a kódolás befolyásolja a cselekedeteinket, döntéseinket és az emberekkel való kapcsolatainkat. Például, ha hiszünk abban, hogy sikeresek vagyunk, a tudatalattink ezen fog dolgozni, hogy ezt el is érjük, és olyan cselekedeteket hajtsunk végre, amelyek elősegítik ezt a sikerességet.

A tudatos kognitív átírás azt jelenti, hogy tudatosan tartunk önreflexiót, megvizsgáljuk gondolatainkat és hiedelmeinket, és szükség esetén átírjuk őket. Ez a folyamat lehetővé teszi számunkra, hogy megszabaduljunk a negatív vagy korlátozó gondolatoktól, és helyette pozitívabb és építő jellegű hiedelmeket alakítsunk ki.
Például, ha hajlamosak vagyunk a "sosem sikerül" gondolatokra, tudatosan megváltoztathatjuk ezeket a mondatokat olyanokra, mint "mindig találok megoldást".

Amikor pozitív gondolatokat kódolunk a tudatalattinkba, azok hatással vannak az érzelmeinkre és cselekedeteinkre. Például, ha hiszünk abban, hogy képesek vagyunk megbirkózni a kihívásokkal, akkor magabiztosabban lépünk fel, és könnyebben találunk megoldásokat.

Azonban fontos megérteni, hogy a pozitív gondolkodásnak is lehetnek negatív hatásai. A toxikus pozitivitás akkor jelentkezik, amikor túlzottan optimisták vagyunk, és elnyomjuk a negatív érzéseket. Például, ha mindig azt mondjuk magunknak, hogy "mindennek megvan a jó oldala", "minden rendben van" akkor nem engedjük meg magunknak, hogy megélhessük és, hogy feldolgozhassuk a negatív érzelmeinket, ezért azok elnyomva maradnak. Bár fontos, hogy pozitívan gondolkodjunk, az életünkben felmerülő nehézségekkel is szembe kell néznünk.

Lássuk, hogyan is működik ez a gyakorlatban.

Íme pár példa:

1. Önismeret: Első lépésként ismerjük fel a negatív gondolatainkat és hiedelmeinket. Figyeljünk oda arra, hogy milyen mondatokat mondunk magunknak. Ha például gyakran azt gondoljuk, hogy "sosem sikerül", vagy "nem vagyok elég jó", akkor ezek a gondolatok befolyásolhatják az életünket. Tudatosan figyeljünk oda ezekre a negatív mintákra és találjunk egy új kódot, amelyre kicserélhetjük őket.

2. Önreflexiós kérdések:
- "Ez a gondolat valóságos?"
- "Van rá bizonyíték?"
- "Milyen hatással van ez a gondolat az életem minőségére?"
- "Mit mondana és tenne egy olyan ember, aki szereti saját magát?"
Ezek a kérdések segítenek elgondolkodni a negatív gondolataink valódiságáról és hatásairól.

3. Pozitív kijelentések: Használjunk pozitív kijelentéseket őszinte hittel, amelyek erősítik az önbizalmunkat és a pozitív hozzáállásunkat.

Például:
- "Bízom magamban."
- "Minden nap egy új lehetőség."
- "A biztonságot magamban hordozom."
- "A szépség, a szeretet, a béke és a bőség az enyémek."

4. Gyakorlat: Írjunk naplót, meditáljunk vagy végezzünk relaxációs gyakorlatokat. A naplóírás segít megérteni a gondolatainkat és érzéseinket. A meditáció és a relaxáció pedig segít a tudatosabb jelenlétben és a stressz csökkentésében.

5. Szakember felkeresése: Ha úgy érezzük, hogy mélyebb problémákkal küzdünk, érdemes szakember segítségét kérni. Egy szakember segíthet feldolgozni a traumákat, megérteni a negatív gondolatokat, teret tart számunkra, hogy azokat megélhessük és kifejezhessük, illetve közös munkával irányt és célt találhatunk, a saját fejlődésünk érdekében.

A tudatos kognitív átírás és a pozitív gondolatok kódolása a tudatalattinkba segít abban, hogy boldogabb és kiegyensúlyozottabb életet éljünk. Ez egy olyan eszköz, amely kétféle módon működhet: vagy áldásként hat az életünkre, vagy romboló, önsorsrontó hatással lehet, attól függően, hogy melyik utat választjuk. Ez csakis a mi személyes elhatározásunktól függ. Legyünk tudatosak, és alakítsuk gondolatainkat úgy, hogy támogassák boldogságunkat és fejlődésünket.

Adj magadnak 2 hetet próbaidőre, és nézd meg, hogyan változik meg az életed. Nem hiszed el? Akkor ne is próbáld ki, mivel ez, mint bármi más az életben (ima, gyógynövények, beavatkozások, stb.), csak akkor működik, ha az ember hisz bennük.

Viszont ha bekapcsolt a belső kritikusod, van hozzá két mondatom: Amennyiben ez a gyakorlat tényleg "nem neked való" és "nem működik", nem veszítettél semmit.

Viszont, ha ez a gyakorlat pozitív hatással van az életedre, mindent megnyertél.